menopauza
Zdrowie

Koszmar każdej dojrzałej kobiety

Po osiągnięciu określonego wieku, życie kobiet zmienia się nie do poznania. Często mówi się, że ,,przekwitające” kobiety są nie do zniesienia – są to stwierdzenia o złośliwym charakterze, ale mają w sobie coś prawdziwego. Nie dzieje się tak jednak bez przyczyny, bowiem kobiety osiągające pewien wiek mają na barkach bardzo ciężkie brzemię. Czym ono jest?

Co dręczy dojrzałe kobiety?

Odpowiedź sama nasuwa się na myśl – menopauza. Niejednokrotnie słyszymy o niej od babć, mam, czy koleżanek. Większość kobiet wypowiada się o niej w bardzo negatywnym świetle. Czym dokładnie jest menopauza? Menopauza to po prostu czas ostatniej miesiączki, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie. Potocznie nazywana jest niezbyt zachęcającą imieniem – przekwitaniem. Nazwa ta jest jednak niestety jak najbardziej trafna – menopauza pojawia się u kobiety, kiedy jej jajniki przestają produkować hormony. Właśnie przez to przestaje pojawiać się miesiączka. Inną nazwą na menopauzę to klimakterium.

Kiedy można się jej spodziewać i ile trwa?

Dla każdej kobiety może być to inny wiek. Występuje jednak ogólna zasada – Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że menopauza występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia (w Polsce średnio jest to wiek 51 lat). Po zaczęciu się menopauzy, związane z nią objawy trwają przez cztery lata. Sama menopauza jednak ciągnie się aż do śmierci, co często jest nawet jedną trzecią życia kobiety. Jak dokładnie przebiega menopauza?

Na początku mamy do czynienia z premenopauzą. Jak sama nazwa wskazuje, jest to stan przed menopauzą. Podczas premenopauzy kobieta wciąż przechodzi miesięczne krwawienia, ale może zaobserwować już pierwsze objawy menopauzy, takie jak zaburzenia snu, czy nadmierna drażliwość. Premenopauza może pojawić się już 10 lat przed ustaniem cykli miesiączkowych, choć średni czas to około 5-6 lat. Po premenopauzie następuje czas na menopauzę. Tak jak zostało powiedziane wcześniej, jest to dzień pojawienia się ostatniej miesiączki. Natomiast wtedy, kiedy hormony kobiety ustatkują się na niskim poziomie, mówimy o postmenopauzie.

Jakie są objawy?

Menopauza diametralnie zmienia życie kobiet. Jej objawy mogą mocno zaburzyć rytm życia dotkniętej nią osoby i utrudnić jej codzienne kontakty z innymi ludźmi. Dlaczego? Co menopauza ze sobą niesie? Całkiem sporo niedogodności. Jedną z nich, najbardziej popularną, jest ogólne rozdrażnienie. Kobietę z menopauzą bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi, co jest nie tylko nieprzyjemne dla otoczenia, ale dla niej samej. Jakby tego było mało, dodatkowe rozdrażnienie u kobiety mogą powodować wahania nastroju, również powszechne w tym okresie. Oprócz tego, kobiety mierzą się z zaburzeniami snu, uderzeniami gorąca, stanami depresyjnymi i gwałtownymi spadkami nastrojów. Jeżeli dodać do tego objawy fizyczne – bóle mięśni, suchość skóry i pochwy oraz kołatanie serca – menopauza może wydawać się prawdziwym koszmarem. Na szczęście istnieje parę sposobów, które mogą złagodzić jej objawy.

Jak sobie ulżyć?

Jak wynika z powyższego, menopauza jest niezwykle uciążliwa. Jeżeli objawy menopauzy bardzo mocno utrudniają kobiecie życie, powinna zgłosić się do ginekologa. Lekarz może zaproponować wtedy hormonalną terapię zastępczą.

Istnieją jednak ,,domowe” sposoby, niepotrzebujące interwencji lekarza. Aby zmniejszyć objawy menopauzy, warto zastanowić się nad zwiększeniem swojej aktywności fizycznej. Nie chodzi tutaj o ekstremalny wysiłek, a taki, który pozwoli się trochę spocić. Aktywność fizyczna sprawdzi się jako świetne rozwiązanie chociażby dla uciążliwych bólów mięśni. Dieta też ma spore znaczenie. Zaleca się zmianę diety na bogatą w owoce i warzywa, ziarna zbóż i  kwasy omega-3. No i na koniec, jeśli kobieta przechodząca menopauzę pali papierosy, powinna je rzucić. Wtedy menopauza będzie dla niej o wiele mniej uciążliwa.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz