auto kasacja
Motoryzacja

Auto kasacja – kto może ją przeprowadzić?

Samochód w złym stanie technicznym nie może mieć podbitego dowodu rejestracyjnego. Co wówczas zrobić z takim pojazdem? Można go sprzedać na części lub najlepiej ze złomować. Jednak musimy pamiętać, że złomowania samochodu nie możemy dokonać samodzielnie. Jak wygląda auto kasacja?

Kasacja samochodu – tylko legalnie!

Decydując się na zezłomowanie samochodu, musimy pamiętać, że dokonanie tego na nielegalnym złomowisku nie jest najlepszym pomysłem. Jest to rozwiązanie, które pozbawi nas możliwości wyrejestrowania auta, a więc prawnie wciąż będziemy jego właścicielami, mimo nieposiadania auta. Dodatkowo może zakończyć się problemami z urzędem skarbowym czy policją, jeśli pojazd np. zostanie wykorzystany do przestępstwa. Dodatkowo, auto kasacja w Kujowsko Pomorskim, przeprowadzona nielegalnie pozbawi nas otrzymania części niewykorzystanej składki OC. Dlatego też, aby uniknąć problemów z prawem, należy zezłomować auto w legalnym punkcie. Tego typu firmy muszą mieć odpowiednie zezwolenie na działalność, które wydawane jest przez marszałka województwa. Listę legalnych firm, można znaleźć na stronie urzędu marszałkowskiego.

Kiedy najlepiej przeprowadzić auto kasację?

Złomowanie samochodu w Bydgoszczy jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż trzymanie go na podwórku czy w garażu. Zwłaszcza, jeśli koszty naprawy samochodu są wysokie i nie dają gwarancji, że samochód będzie działał jak należy. Warto zezłomować pojazd, gdy na co dzień w ogóle z niego nie korzystamy i stoi on jedynie na parkingu lub w garażu, ale równocześnie stale opłacamy za niego składki OC. Dopiero po zezłomowaniu pojazdu, możemy zaprzestać tego procederu. Samochód na złom można oddać, gdy towarzystwo ubezpieczeń stwierdziło szkodę całkowitą. Oznacza to, że koszty naprawy auta znacznie przewyższają jego wartość rynkową. Wyeksploatowany samochód jest w bardzo złym stanie technicznym i stanowi zagrożenie dla ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Po oddaniu samochodu na złomowisko otrzymujemy zaświadczenie, które będzie podstawą unieważnienia tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Na tej podstawie wydział komunikacyjny właściwego urzędu miejskiego czy gminy wyrejestruje pojazd.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz