opalanie
Uroda

Bezpieczne opalanie – sprawdź, jak właściwie korzystać z kąpieli słonecznych

Bezpieczne korzystanie z kąpieli słonecznych w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia poparzeń, reakcji alergicznych, udaru, jak również groźnych nowotworów. Jest wiele czynników, które mają istotny wpływ na taki obrót spraw, w tym między innymi to, że stawiamy na właściwe godziny opalania się. O czym jeszcze mowa? Co robić, aby promieniowanie UVA oraz UVB nie było dla nas aż tak groźne, jakby mogło się wydawać? Podpowiadamy.

Jak bezpiecznie się opalać? Rób to o właściwej porze

Wielu z nas planując wymarzone wakacje wyobraża sobie siebie na plaży, kiedy zegar wybija południe, a my możemy do woli korzystać z promieni słonecznych. Takie działanie nie powinno jednak na długo gościć w naszej wyobraźni. Dlaczego? Otóż dlatego, że to właśnie o tej porze promienie UVB są najsilniejsze. Najgorszą z możliwych decyzji jest pójście na plażę w godzinach między 10 a 15. Takie działanie to najkrótszy krok do tego, aby zaszkodzić w znaczny sposób swojej skórze zarówno pod względem wyglądu, jak i pod względem zdrowia.

Bezpieczne opalanie to korzystanie z dobrej jakości kosmetyków

Kolejna ważna kwestia, jaka pojawia się na drodze do bezpiecznego opalania, to postawienie na to, że będziemy mieli do czynienia z wysokiej jakości kosmetykami. W praktyce oznacza to, że nie będziemy stosować kosmetyków w których składzie znajdziemy szkodliwe dla zdrowia czy nawet życia wspomniane składniki.

Nie bez znaczenia pozostaje także to czy dany produkt posiada odpowiednie atesty, jak również jest wyposażony w filtr dopasowany do potrzeb naszej skóry. Niemalże wszystkie powinny zacząć od ochrony minimum 15 SPF. Nie bez znaczenia pozostaje także to, aby stawiać na filtry 30, gdzie można po nich się spodziewać ochrony przed UVB na poziomie 97 procent. Z kolei stawiając na ten o wysokości 50 możemy liczyć na 98 procentową ochronę, natomiast ten o 100 już na niemalże 99 procentową.

Jak bezpiecznie się opalać? Chroń głowę

Bardzo ważne jest także to, aby zapewnić odpowiednią ochronę naszej głowie, koniecznie zabezpieczmy się więc w kapelusz w duecie nawet z bawełnianą chustką. Kolejna ważna kwestia na drodze do zapewnienia bezpiecznego opalania się to wzięcie pod uwagę także odpowiednich ubrań. Pamiętajmy także o tym, że z promieniowaniem UVA mamy do czynienia przez cały rok, nawet wtedy, kiedy niebo jest pochmurne. Przenika ono w głąb skóry przyspieszając proces starzenia się jej.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz