pielegnacja oparzen
Zdrowie

Jak odpowiednio pielęgnować bliznę po oparzeniu?

Pielęgnacja blizny po oparzeniu jest długotrwałym procesem, który wymaga cierpliwości i systematyczności. By uzyskać najlepszy efekt, leczenie należy rozpocząć już w pierwszych dniach zabliźniania się rany. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji blizna będzie jaśniejsza i mniej widoczna.

Blizny po oparzeniu są konsekwencją gojenia się rany, która pojawiła się na ciele w wyniku działania wysokiej temperatury bądź też chemicznej substancji.

Blizna pooparzeniowa przyjmuje zwykle postać keloidową lub przerostową. Ma nierówną strukturę (jest wypukła), charakteryzuje się nieprawidłowymi proporcjami kolagenu, efektem czego jest spadek elastyczności tkanki. Z czasem zmiana staje się twarda. Blizna po oparzeniu odcina się kolorystycznie od zdrowej tkanki skórnej i przybiera krwiście siny kolor. Jest to szczególnie duży dyskomfort, jeżeli blizna zajmuje dużą i nieregularną powierzchnie skóry lub znajduje się w widocznym miejscu. Jak dbać o blizny pooparzeniowe?

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu

W proces leczenia blizn pooparzeniowych warto również wdrożyć domowe sposoby, które dawniej uskuteczniały nasze babcie. W domowej apteczce i spiżarni nie powinno zabraknąć:

  • Oleju z nasion róży, który w naturalny sposób uelastycznia bliznę  oraz redukuje jej wypukłość.
  • Nasion lnu, mają one działanie przeciwzapalne, a oprócz tego zmiękczają zmianę i ułatwiają proces gojenia ran.

BLIZCARE ® BIO – w trosce o Twoją bliznę!

Choć  naturalna, domowa profilaktyka nikomu nie zaszkodzi, to w większości przypadków, blizny pooparzeniowe wymagają profesjonalnej pielęgnacji. Nie bez przyczyny są one uznawane przez specjalistów za jedne z najtrudniejszych w leczeniu. Międzynarodowy Zespół ds. Leczenia Blizn rekomenduje silikon medyczny jako skuteczny produkt w terapii zapobiegania i leczenia blizn. W ofercie marki BLIZCARE® znajdują się plastry i żele, na bazie silikonu o wysokim profilu bezpieczeństwa i potwierdzonej biozgodności z ludzką skórą.

W leczeniu blizny pooparzeniowej, zwłaszcza tej o nieregularnym kształcie, którą trudno będzie zaopatrzyć plastrem, będzie specjalistyczny żel BLIZCARE®BIO naturalnie wzbogacony wyciągiem z Helichrysum Italicum B. Olejek eteryczny z kwiatu ziela nieśmiertelnika jest naturalnym przeciwutleniaczem, silnym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym.

BLIZCARE®BIO to hipoalergiczny, przeźroczysty oraz szybko schnący produkt medyczny. Jak go stosować? Należy nałożyć cienką warstwę żelu na bliznę kolistymi ruchami. Co ważne, nie ma określonej częstotliwości aplikacji żelu na zmianę skórną. Należy jednak pamiętać, by  cienka, nieprzerwana warstwa żelu pokrywała całą bliznę, tylko wówczas działanie silikonu na bliznę będzie efektywne.

Najkorzystniej stosować jest żel w okresie do dwóch lat po zamknięciu się rany. BLIZCARE®BIO może być stosowany u dorosłych i dzieci bez względu na wiek.

Stosowanie silikonowych, medycznych żeli BLIZCARE®BIO, to nieinwazyjna metoda w leczeniu blizn, w tym pooparzeniowych. Produkt pomaga skutecznie poprawić wygląd skóry, jednocześnie dbając o komfort pacjenta.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz