kominek w salonie
Dom i Ogród

Kominek na pellet – czy warto postawić na to rozwiązanie?

Czystsze niż kominek na drewno, bezpieczniejsze niż grzejnik gazowy i cieplejsze niż grzejnik elektryczny – nic dziwnego, że kominki na pellet są coraz bardziej popularne.

Jednak pierwszą rzeczą, którą warto sobie uświadomić na etapie wyboru kominka na drewno lub pellet, jest: dlaczego to robię? Aby zaoszczędzić pieniądze? Aby być „eko”? Aby mieć źródło ciepła poza siecią? To, jak odpowiesz, określi najlepiej, jakie źródło paliwa i rodzaj kominka są dla Ciebie odpowiednie. Spróbujmy więc znaleźć odpowiedź na pytanie postawione w tytule: kominek na pellet – czy warto postawić na to rozwiązanie?

Kominki na pellet, tak jak kominki na drewno, przeszły długą drogę w stosunkowo krótkim czasie. Część z nas może jeszcze pamięta żeliwne piece, opalane drewnem, używane podczas lat 70. – brudne, nieefektywne, często brzydkie i za duże. Ponadto rozprowadzanie ciepła z takich pieców odbywało się praktycznie poza wszelką kontrolą. To oznaczało, że pomieszczenie, w którym znajdował się piec, zamieniało się w saunę, podczas gdy reszta domu przypominała lodowy pałac. Ale te czasy już dawno minęły. Dawne piece zastąpiły kominki. Te współczesne, opalane drewnem czy pelletem, są o wiele wydajniejsze. Pali się w nich znacznie wygodniej i czyściej. Jak sprawdza się kominek na pellet? Czy warto wybrać to, czy jednak inne rozwiązanie? Sprawdźmy.

Kominek na pellet – wady i zalety

Kominki na pellet mają wiele zalet. Są łatwe w użyciu: zapalają się po naciśnięciu przycisku. Ich czyszczenie jest łatwiejsze – nie gromadzi się kreozot i jest mniej popiołu w porównaniu z drewnem. Torby z pelletem są łatwiejsze do transportu, przenoszenia i układania w stosy. Pellet zajmuje też mniej miejsca niż drewno opałowe. Jednak do jego przechowywania wymagane jest zupełnie suche pomieszczenie. Kominek na pellet potrzebuje też systemu rezerwowego, aby działać w przypadku przerwy w dostawie prądu, gdyż jest zasilany elektrycznie. Wbudowany wentylator i silnik ślimaka wytwarzają hałas podczas pracy, zwłaszcza podczas uruchamiania pieca. Ten problem został do pewnego stopnia rozwiązany w nowszych i droższych modelach, które generują nie więcej niż 32 decybele (czyli mniej niż lodówka). Urządzenie niskiej jakości szybko wytworzy 49 dB, co jest mocno uciążliwe, jeśli trzeba tego słuchać przez cały dzień.

Czy kominek na pellet jest ekologiczny?

Tak. Albo nie. Odpowiedź będzie różna, w zależności od tego, kogo zapytasz. Nowsze modele kominków opalanych zarówno drewnem jak i pelletem są uważane za spalające się czysto – zużywają ponad 92% paliwa, co zmniejsza gęstość odprowadzanych cząstek stałych do prawie nieistotnych poziomów. Odnośnie ekologicznych aspektów wokół pelletu narosło jednak sporo kontrowersji. Producenci tego paliwa twierdzą, że do wytworzenia pelletu wykorzystują produkty uboczne drewna, które inaczej zostałyby zmarnowane. Nie brakuje jednak głosów krytyki – pellet nie zawsze jest pozyskiwany w trosce o środowisko. Zdarza się, że drzewa są wycinane celowo, by móc je spalać jako biomasę. Takie działanie z pewnością szkodzi lasom. Czy to dyskwalifikuje kominek na pellet? Czy warto decydować się na ten rodzaj paliwa, skoro nie ma pewności, w jaki sposób ono powstaje? Nie można go skreślać. Pellet jest ekologiczny, jeśli jego produkcja odbywa się w prawidłowy sposób. Podobne dylematy mogą się bowiem pojawić, jeśli chodzi o kominek na drewno – czy to na pewno ekologiczne rozwiązanie? – Pamiętajmy, że drewno jest paliwem odnawialnym. Nie jest uciążliwe dla ludzi – drzewo samo rośnie, globalnie nie niszczy klimatu i emituje pomijalnie mało szkodliwych związków do atmosfery – pod jednym warunkiem. Musi być należycie przygotowane i poprawnie spalane. – podkreśla Tomasz Kostecki z firmy UNICO, będącej polskim producentem najwyższej jakości wkładów kominkowych i kominków.

W czym tkwi magia kominka?

Z pozoru kominek na pellet zewnętrznie niewiele różni się od tego, w którym spalamy polana. Różnic jest jednak sporo. Po pierwsze, nie widzimy drewna. Nie słyszymy charakterystycznego trzasku. Nie widzimy spokojnie płonącego ognia. A warto pamiętać, ile frajdy i przyjemności daje palenie w kominkach tradycyjnych. Zwolennicy tego rozwiązania mogą się poczuć rozczarowani, wybierając kominek na pellet. Czy warto rezygnować z magii tradycyjnego kominka? Jak twierdzą zwolennicy kominków opalanych drewnem, kominek na pellet to odebranie podstawowej roli kominka w salonie, jaką jest dla nich budowanie przytulnego nastroju i nadanie „domowego klimatu”. Podsumowując, kominek na pellet – czy warto się na niego zdecydować? – Odpowiedź brzmi: to zależy. Jest wiele kwestii, które należy rozważyć. Najlepiej skorzystać z pomocy i doświadczenia renomowanego producenta kominków, który pomoże w wyborze. – podpowiada Tomasz Kostecki z UNICO. Decydując się na kominek, dokonujesz inwestycji. Chcesz mieć pewność, że to dobra inwestycja? Jeśli masz po swojej stronie doświadczonego producenta wkładów kominkowych, na pewno taka będzie.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz