zabieg obrzezania
Zdrowie

Obrzezanie – jakie są medyczne wskazania do wykonania tego zabiegu?

Obrzezanie, czyli chirurgiczne usunięcie napletka, może być zalecane z medycznych powodów w niektórych przypadkach. Bezwzględnie jednak w każdym przypadku decyzja o obrzezaniu powinna być podjęta przez lekarza specjalistę na podstawie indywidualnej oceny pacjenta i jego schorzeń.

Kiedy najczęściej rekomenduje się wykonanie obrzezania?

Są pewne konkretne sytuacje, które statystycznie występują najczęściej i są bezpośrednią przyczyną do wykonania takiego zabiegu. Lekarze najczęściej wskazują na przykurcz napletka. Chodzi tu konkretnie o schorzenie polegające na tym, że napletek jest zbyt ciasny i nie można go cofnąć. W konsekwencji taka sytuacja może prowadzić do poważnych problemów z higieną, ale również do trudności z oddawaniem moczu. Może się to także wiązać z bólem podczas stosunku seksualnego.

Inną przyczyną mogą być zakażenia lub powtarzające się infekcje. Jeśli pacjent cierpi na nawracające infekcje napletka lub zapalenie żołędzi, obrzezanie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tych schorzeń. Dodatkowo poważnym problemem mogą być choroby skóry i tu zabieg jest często jedynym ratunkiem. Obrzezanie może być zalecane w przypadku schorzeń takich jak łuszczycowe zapalenie skóry napletka, które nie odpowiada na leczenie farmakologiczne.

Z powodu jakich chorób lekarze zalecają obrzezanie?

Zabieg taki zaleca się szczególnie wówczas, gdy pacjentowi grozą poważne choroby. To mogą się na przykład choroby układu moczowego. W niektórych przypadkach obrzezanie może pomóc w leczeniu schorzeń układu moczowego, takich jak nawracające infekcje pęcherza moczowego lub kamica nerkowa.

Poza tym obrzezanie może być zalecane w przypadku raka napletka lub innych schorzeń onkologicznych związanych z narządami płciowymi.

Jeżeli natomiast chodzi o wykonywanie takich zabiegów, to nie ma z tym żadnego problemu. W każdym szpitalu, gdzie jest wykonywana, na przykład wazektomia w Krakowie lub w innym mieście, tam lekarz może szybko i bez problemu zrealizować obrzezanie.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz