obowiazki w domu
Dom i Ogród

Przyszłość obowiązków domowych wg Samsung

Samsung powiększa portfolio o kolejne urządzenia mające ułatwić życie. Należy do nich JetBot 90 AI+, który dba o czystość podłóg korzystając z innowacyjnej technologii nawigacji oraz pralki i suszarki AI Control, które sprawiają, że dbanie o odzież jest prostsze i szybsze.

Podczas targów CES 2021, firma Samsung zaprezentowała innowacyjne urządzenia AGD pomagające zautomatyzować codzienne domowe zadania. Nowy JetBot 90 AI+ wyposażono w inteligentne technologie, które optymalizują trasę robota i pozwalają mu dokładnie rozpoznawać elementy otoczenia, w jakim się znajduje. Z kolei pralki i suszarki AI Control korzystają ze sztucznej inteligencji, by uczyć się preferencji użytkownika oraz komunikować się między sobą i rekomendować najlepsze cykle prania i suszenia dopasowane do potrzeb użytkownika. Zarówno JetBot 90 AI+, jak i inteligentne pralki zostały niedawno wyróżnione tegorocznymi nagrodami CES Innovation Awards.

– W Samsung niezmiennie pracujemy nad tym, by zapewniać urządzenia AGD, które będą innowacyjne i będą ułatwiały codzienne życie na wiele nowych sposobów – mówi John Herrington, Senior Vice President, General Manager of Home Appliances. – Automatyzacja dbania o podłogi oraz nauka preferencji dotyczących prania sprawiają, że te nowe urządzenia pracują za użytkownika, który zyskuje dzięki temu więcej czasu dla siebie.

Odkurzacz JetBot 90 AI+ z czujnikami opartymi o AI i nawigacją

Za sprawą JetBot 90 AI+ – pierwszego na świecie inteligentnego robota sprzątającego napędzanego Intel® AI – użytkownik praktycznie bez wysiłku uzyskuje niezwykle precyzyjnie wyczyszczone podłogi.

Dzięki połączeniu czujników i działającej na bazie AI technologii rozpoznawania obiektów JetBot 90 AI+ porusza się po domu użytkownika z niezwykłą sprawnością i uważnością. Czujnik LiDAR, podobny do tych, których używa się w autonomicznych samochodach, wykrywa odległość i śledzi lokalizację, zapewniając precyzję ruchu odkurzacza. Czujnik 3D rozpoznaje różnicę pomiędzy przedmiotami takimi jak zabawki czy nogi krzeseł, wykrywa także drobne obiekty leżące na podłodze, a ponadto mapuje kształt pomieszczenia, by robot sprawnie się po nim poruszał. Algorytm rozpoznawania obiektów pozwala identyfikować wszelkiego rodzaju przedmioty i wytyczać najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną trasę. JetBot 90 AI+ używa zebranych informacji, by sprzątać w pobliżu rozmieszczonych na podłodze przedmiotów, zachowując przy tym bezpieczną odległość od delikatnych obiektów, a także by w razie potrzeby wjeżdżać pod meble. Jeżeli jakikolwiek przedmiot zostanie sklasyfikowany jako niebezpieczny lub mogący spowodować uszkodzenie (np. kabel), odkurzacz po prostu go ominie.

Gdy JetBot 90 AI+ odkurza, jego zaawansowany silnik typu Digital Inverter maksymalizuje ssania Jet Cyclone o mocy 30W, by urządzenie wychwytywało zarówno kurz z powietrza, jak i zanieczyszczenia z podłogi. Natomiast samoczyszcząca szczotka o delikatnych włóknach z miękkich tekstyliów zbiera kurz z podłogi, docierając także do trudno dostępnych miejsc.

Po zakończeniu odkurzania JetBot 90 AI+ automatycznie wraca do Clean Station™ – opracowanego przez firmę Samsung systemu usuwania zanieczyszczeń. Tam wysypuje zebrany kurz, pył i zanieczyszczenia do worka, który należy wymieniać co dwa lub trzy miesiące.

Połączenie odkurzacza ze smartfonem poprzez aplikację Samsung SmartThings[1] sprawia, że JetBot 90 AI+ oddaje całą kontrolę w ręce użytkownika. Teraz można sterować urządzeniem z dowolnego miejsca – ustalając harmonogram odkurzania, określając na mapie domu „strefy zakazane” czy nawet łącząc się z kamerą JetBot 90 AI+, by móc obserwować mieszkanie i przebywające w nim zwierzęta, gdy użytkownik jest poza domem.

Lepsze dbanie o odzież dzięki pralce i suszarce z AI

Innowacje wykorzystujące AI firmy Samsung wciąż zmieniają nasz sposób radzenia sobie z codziennymi zadaniami. Nowe pralki i suszarki Samsung AI Control zaprojektowany, by pranie i suszenie stało się łatwiejsze, bardziej intuicyjne i mniej stresujące.

Nowe urządzenia AGD wyposażono w panel AI Control. Pralka i suszarka uczy się preferowanych przez użytkownika cykli i ustawień, by proponować je automatycznie na uproszczonym, łatwym w użyciu panelu starowania. Dzięki inteligentnemu uczeniu pralka rekomenduje programy na podstawie cykli wybranych w przeszłości w konkretne dni tygodnia lub o określonych porach. Nowe pralki Samsung współpracują również z suszarkami AI Control – program suszenia zostanie automatycznie dopasowany na podstawie parametrów prania.

Warto zwrócić również uwagę na program Optymalny AI – wykrywa wagę wsadu i wykorzystuje opatentowany czujnik, by określić idealną dla niego ilość wody i detergentu. Ustala także, jak długo powinno trwać pranie, by odzież była dokładnie wyprana. Pozwala to na zmniejszenie zużycia detergentów, wody oraz prądu.

Użytkownik może także korzystać w swoim smartfonie z aplikacji SmartThings[2], za pośrednictwem której m.in. otrzyma powiadomienia o zakończonym cyklu, zdalnie rozpocznie i zakończy pranie czy ustali harmonogram prania i suszenia.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz