budowa domu
Dom i Ogród

Szalunki ścienne — 4 powody, dla których warto ich użyć na swojej budowie

Szalunki ścienne to konstrukcje, które po wypełnieniu ich betonem umożliwiają zastygnięcie masy we wcześniej zaplanowany przez nas sposób. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie powtarzalnych elementów. Ściany, które uzyskuje się dzięki ich wykorzystaniu są proste i nie wymagają dodatkowych zabiegów poza otynkowaniem. Dlaczego warto użyć szalunków ściennych na swojej budowie? Podpowiadamy.

Szalunki ścienne to konstrukcje wielokrotnego użytku

Szalunki ścienne raz zakupione mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Muszą być jednak używane we właściwy sposób. Producenci często, aby jeszcze bardziej przedłużyć ich trwałość, pokrywają je ochronnymi substancjami. Dzięki temu są one wystarczająco zabezpieczone by drobne uszkodzenia, których często nie da się uniknąć w trakcie wykonywania prac budowlanych, nie wpływały na ich funkcjonalność. Stalowe szalunki ścienne dodatkowo często pokryte są powłoką antykorozyjną, która pozwala na wielokrotne ich wykorzystywanie.

Szalunki ścienne są bezpieczne

Wykorzystanie szalunków ściennych na swojej budowie umożliwia wznoszenie tych elementów konstrukcyjnych wolnych od wad. Jak wiadomo, budowa domu wiąże się ze sporą odpowiedzialnością związaną ze stabilnością tej konstrukcji. Korzystanie z nowoczesnych systemów szalunkowych pozwala na wykonywanie ścian odpornych na duże obciążenia i warunki zewnętrzne. Konstrukcje te nie wpływają na trwałość materiałów budowlanych.

Zobacz także: https://femnews.pl/w-jakim-celu-wykorzystuje-sie-szalunki-scienne/

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wykorzystanie szalunków ściennych w porównaniu do tradycyjnych metod umożliwia znacznie szybsze wykonanie poszczególnych prac. Jest to zaleta szczególnie dla dużych firm budowlanych, u których często wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych lub błędów ludzkich dochodzi do opóźnień wcześniejszych etapów prac.

Wykorzystanie szalunków umożliwia skrócenie czasu pracy związanego z tradycyjnym szalowaniem. Dodatkowo konstrukcje takie są łatwe w transporcie, lekkie i bardzo wytrzymałe, dzięki czemu z jednej budowy mogą być transportowane na drugą, co jest sporą oszczędnością pieniędzy.

Łatwość montażu

Szalunki ścienne mogą być montowane ręcznie lub za pomocą specjalnych dźwigów. Te pierwsze zazwyczaj stosowane są w przypadku wznoszenia niewielkich budynków na przykład domów. Wówczas mogą być one montowane i demontowane przez jedną lub dwie osoby. Wyposażone są w praktyczne zamki, dzięki którym ich obsługa jest niezwykle prosta i nawet niewprawiony pracownik poradzi sobie z wykorzystaniem takich konstrukcji.

Z kolei w przypadku dużych firm budowlanych gdzie na placu budowy znajdują się ciężkie sprzęty, wykorzystuje się szalunki montowane za pomocą dźwigu. Pozwala to na oszczędność czasu pracowników i wykorzystanie urządzeń, które i tak znajdują się na miejscu.

Szeroki wybór szalunków ściennych znajdziemy na https://szalbud.pl/.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz