folia spozywcza
Wiadomości

Folia spożywcza – jakie wymagania powinna spełniać?

Folia spożywcza to niezbędne wyposażenie zarówno w domach, jak i w różnego rodzaju firmach gastronomicznych zajmujących się przetwarzaniem i produkcją żywności. Jakie cechy i właściwości musi ona posiadać, aby efektywnie chronić produkty spożywcze? Podpowiadamy.

Jakie właściwości musi posiadać każda folia spożywcza?

Folia spożywcza powinna być przede wszystkim trwała i wytrzymała. Musi być jednocześnie elastyczna i odporna na przypadkowe uszkodzenia. Większość produktów, które można obecnie kupić wzbogacona jest bezpiecznymi dodatkami, które poprawiają jej właściwości. Tym samym świetnie nadaje się do wielorazowego przechowywania i transportu żywności.

Każda folia spożywcza musi być szczelna. Nie może przepuszczać wilgoci. Musi być także zbudowana w taki sposób, aby oddychać, a więc zapewniać odpowiednią wymianę gazową. Co chroni żywność przed wcześniejszym psuciem się.

Jakie wymagania musi spełniać folia spożywcza?

Folia spożywcza musi być wykonana z nietoksycznych materiałów. Ważne jest to przede wszystkim z tego względu, że z jej pomocą przechowywane są produkty zarówno zimne, ciepłe, jak i gorące. Niektóre substancje mogą wchodzić w różnego rodzaju reakcje chemiczne pod wpływem wysokich temperatur, co wpływa bezpośrednio na przenikanie niebezpiecznych związków do żywności. Warto więc upewnić się, że kupowany produkt nie zawiera nietypowych dodatków.

Stretch folia swoim wyglądem przypomina produkt, który stosowany jest do celów spożywczych. Ma podobne właściwości, ale może być nieco grubsza i mniej elastyczna. Jest także znacznie większa, więc nadaje się głównie do pakowania dużych przedmiotów. W przypadku żywności świetnie nada się do opakowywania dużej ilości mięsa do zamrażarki.

Wysokiej klasy folia spożywcza dysponuje tak zwanym efektem pamięci. Po wypakowaniu z niej żywności możemy użyć jej ponownie. Powraca ona do wcześniej nadanego kształtu. Tym samym nie ma konieczności sięgania po kolejną rolkę folii, aby ponownie zapakować ten sam produkt w identyczne opakowanie.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz