butle gazowe
Dom i Ogród

Propan – jakie ma zastosowanie?

Niektóre gospodarstwa domowe mają możliwość korzystania z gazu ziemnego, który jest dostarczany do ich posesji gazociągiem. Jednak nie wszystkie tereny posiadają infrastrukturę umożliwiającą przyłączenie tego paliwa. W takiej sytuacji mamy możliwość korzystania z gazu płynnego, czyli propanu. Czym się on charakteryzuje i jakie ma zastosowanie? Podpowiadamy.

Propan – czym się charakteryzuje?

Propan to bezbarwny i bezwonny gaz, który jest cięższy od powietrza. Jest on produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej i choć nie jest odnawialnym źródłem energii, uważany jest za dość ekologiczne paliwo. Podczas jego spalania powstają znacznie mniejsze ilości dwutlenku węgla niż w przypadku węgla czy oleju opałowego, a także woda, która w łatwy sposób może zostać odprowadzona do zbiornika kondensacyjnego. Z tego powodu propan znalazł szerokie zastosowanie m.in. w gospodarstwach domowych.

W jakim celu wykorzystuje się propan?

Dystrybucja gazu w Galewicach obejmuje zarówno czysty propan jak i mieszankę propan-butanu. Ten pierwszy związek jest jednak częściej wybierany przez gospodarstwa domowe, ponieważ może być wykorzystywany do ogrzewania budynków. Posiada on też wyższą temperaturę spalania niż propan-butan. Zazwyczaj przechowywany jest w specjalnych zbiornikach umieszczanych na terenie posesji pod ziemią. Ze względu na to, że jego temperatura wrzenia powyżej której przechodzi on z fazy płynnej w gazową, wynosi -42 stopnie, instalacje grzewcze wykorzystujące propan, mogą być stosowane nawet na dużych mrozach.

Poza tym, że propan stosowany jest do zasilania różnego rodzaju urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych, to używany jest również w tym samym celu w budynkach użyteczności publicznej i innych lokalach. Jest również doskonałym źródłem zasilania domowych kuchenek gazowych, parasoli grzewczych, grilli, a także taboretów gastronomicznych. Propan, a także jego mieszanki wykorzystywane są też w różnych dziedzinach przemysłu, w tym jako paliwo silnikowe.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz