koszule meskie
Moda

Koszule męskie 2021 – jak wybrać dobrą koszulę męską w zależności od okazji?

Bez wątpienia koszule męskie to jedne z najbardziej uniwersalnych części garderoby. Dobierając właściwą koszulę oraz odpowiednie, dopasowane do niej dodatki, sami możemy zdecydować, czy chcemy nosić ją w sposób bardziej formalny sposób, czy podszyjemy ją dawką codziennego luzu. Ale w jaki sposób możemy stwierdzić, że koszula, którą oglądamy na sklepowej wystawie, nadaje się do dobrania jej do mniej eleganckiego zestawu odzieży? Jakie są czynniki, które wpływają na to, że koszula jest bardziej casualowa niż dostosowana do eleganckich okazji?

Koszula to jedna z najlepszych sojuszniczek w walce o modny i schludny wygląd. Podobnie jak koszule damskie, koszule męskie nadają się do założenia w niemalże każdej sytuacji. Jedynym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę przy dobieraniu koszuli do okazji, jest stopień jej formalności. Bardziej eleganckie koszule to świetny wybór do garnituru czy zestawu koordynowanego, natomiast ich casualowe wydanie możemy założyć do spodni chino, jeansów czy nawet joggerów przy bardziej miejskich wariantach naszej stylizacji. Jak więc rozpoznać, że koszule męskie, na które zwracamy uwagę podczas zakupów, nadadzą się do bardziej czy mniej formalnych wariantów garderoby?

Kolor koszuli

Kolor to coś, co pierwsze rzuca nam się w oczy przy okazji, gdy oglądamy koszule, niezależnie czy koszule damskie czy męskie. Wybór właściwej barwy dla naszych ubrań zależy w dużej mierze od naszych preferencji i gustu, jednak jeśli mamy zamiar zdecydować się na bardziej formalny i elegancki rodzaj koszuli, lepszym wyborem będą podstawowe, uniwersalne kolory, takie jak biel, błękit czy niebieski. Koszule męskie w tych barwach to doskonały wybór pod garniturową marynarkę. Wiedzą o tym choćby politycy – błękitny to ich ulubiony wariant koszuli, gdyż nie dość, że dysponuje odpowiednim stopniem formalności, to jeszcze symbolizuje uczciwość osoby go noszącej.

Wariantem koszuli o stonowanym kolorze, która nie do końca sprawdzi się do garnituru, to czerń — pomimo jej eleganckiego wyglądu, kulturowo kojarzy nam się ze smutkiem i żałobą, źle wygląda również przy jasnym świetle słonecznym. Jakie kolory więc można nosić na bardziej casualową modłę? Doskonale nada się do tego brąz, zieleń, granat czy czerwień.  

Materiał koszuli

Kolejną rzeczą, jaka powinna zwrócić naszą uwagę, gdy oglądamy koszule męskie, jest ich materiał. Im bardziej widoczny splot materiału, tym koszula traci na formalnym wydźwięku. Jeśli szukamy więc koszuli odpowiedniej do garnituru, naszą uwagę powinny zwrócić gładkie, jednolite warianty. Grubsze, widoczne sploty i materiały sprawią, że koszula nabierze codziennego sznytu. Najlepszym wyborem materiału przy casualowej koszuli jest flanela i len, natomiast przy formalnych wariantach tego elementu garderoby dobrze sprawdzi się dobrej jakości bawełna lub jedwab, chociaż trzeba mieć na uwadze wysoką cenę tego ostatniego. 

Dodatki

Zarówno koszule męskie, jak i koszule damskie są oferowane w różnych wersjach – niektóre są proste, minimalistyczne i gładkie, inne posiadają różne dodatki typu pagony, kieszenie czy przeszycia. W tym wypadku również zastosujemy zasadę, że im prościej, tym lepiej. Jeśli szukamy więc koszuli, która cechuje się odpowiednim stopniem formalnym, najlepszy wybór to jej delikatny i prosty wariant. Jeśli nasza koszula będzie używana w różnych stylizacjach codziennych, mamy do czynienia z odwrotną zasadą – im więcej dodatków, tym lepiej. W codziennej modzie idealnie sprawdzają się choćby wzorce militarne, takie jak naszywki czy pagony. Te mało formalne dodatki wpłyną na bardziej luźny charakter naszego ubioru. 

Kołnierzyk

Jeśli zakładamy do garnituru koszulę z guzikami na kołnierzyku, czyli tak zwany wariant button-down, musimy mieć świadomość, że nie jest to dobry wybór na okazje typu śluby czy studniówki, gdyż cechuje się zbyt małym stopniem formalnym. W eleganckiej wersji naszej stylizacji lepiej, jeśli kołnierzyk będzie pozbawiony dodatków tego typu. Button-down to jednak absolutny must have, jeśli chodzi o naszą modę codzienną. Guziki dodają do naszej koszuli dużą porcję luzu i zdejmują z niej formalny ciężar. 

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz