jak wyglada kremacja
Wiadomości

Kremacja zwłok – najważniejsze informacje

Każdy, kto staje przed koniecznością pochowania najbliższej osoby albo przyjaciela musi zdecydować się na to, w jaki sposób będzie zrealizowany pochówek. Można wybrać rozwiązanie tradycyjne, ale także kremację zwłok. Jest to opcja legalna i coraz bardziej popularna. Proces jest prosty i szybki, a na koniec rodzina otrzymuje urnę ze znajdującymi się wewnątrz sproszkowanymi szczątkami.

Na czym polega kremowanie zwłok?

Sam proces polega na tym, że ciało zmarłego poddane jest wysokiej temperaturze w specjalnym piecu kremacyjnym. Po spaleniu pozostają tylko prochy, które umieszcza się w specjalnej urnie. Jest to rozwiązanie całkowicie legalne również w naszym kraju i bardzo popularne w wielu innych państwach Europy Zachodniej. Jeżeli zamawiana jest kremacja zwłok w Rembertowie albo w innym mieście to naturalnie wymagane jest przestrzeganie określonych procedur i zastosowanie się do przepisów polskiego prawa. Działania takie uregulowane są przez ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 20 czerwca 1990 roku.

Jedną z ważniejszych kwestii dla osób bliskich są także zawsze koszty pogrzebowe. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kremacja jest tańsza w stosunku do tradycyjnego pochówku. Koszty będą tutaj jednak uzależnione od czynników takich jak lokalizacja albo rodzaj pieca. W grę również chodzą opłaty za przechowywanie zwłok i organizacja ceremonii.

Czy ciało przed kremacją jest ubierane?

Wiele osób, które pierwszy raz spotykają się z takimi usługami, zastanawia się nad tym, czy ciało przed skremowaniem jest ubierane. Wymagania są tu określone także przez konkretne przepisy. Jak poinformuje nas każdy zakład pogrzebowy w Warszawie oferujący takie usługi, przed przystąpieniem do kremacji ciało zmarłego powinno być wyposażone w kombinezon albo szaty. Ważne też jest, aby usunięte były wszystkie implanty metalowe.

Cały proces dużym skrócie polega na przetransportowaniu zwłok do krematorium i potwierdzeniu tożsamości zmarłego. Po spaleniu ciała pozostałości w postaci prochu są oczyszczone, a następnie umieszczane w urnie.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz