tradzik
Uroda

Możesz łatwo się pozbyć tego defektu cery

Cera, szczególnie cera tłusta, mówi się też o  niej skóra trądzikowa, może przysparzać wiele problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Kosmetologia i medycyna estetyczna dysponują na szczęście wieloma sposobami poradzenia sobie z tymi problemami.

 Defekty skóry trądzikowej

Zaskórniki, to jeden z jej znaków rozpoznawczych

Jedną z najstarszych i najczęściej występujących chorób skóry jest trądzik pospolity (Acne vulgaris). Choroba ma podłoże wieloczynnikowe (np. czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, dieta),występuje głównie w rejonach skóry bogatych w gruczoły łojowe (nos, broda, środek czoła) i manifestuje się łojotokiem, tworzą się w niej zaskórniki, a w zaawansowanej postaci  krostki zapalne, grudki i blizny. Chociaż dotyka głównie młodzież (80% młodych ludzi) i nasila się w okresie pokwitania, to może występować w też późniejszym wieku. Zawsze ma negatywny aspekt emocjonalny, tak u ludzi młodych, jak i starszych, bo czują oni mniejszy lub większy dyskomfort z powodu obecności na twarzy (mogą wystąpić na całym ciele, choć w 99% dotyczy twarzy) owych skórnych wykwitów.

Mechanizm powstawania wągrów

Chociaż wiemy, jak powstają, to walka z nimi nie jest prosta

Gromadzenie się w końcowej (dystalnej) części kanalika gruczołu łojowego zrogowaciałych komórek naskórka (korneocytów) oraz sebum (łojowa wydzielina) prowadzą do zatkania jego ujście — powstają w ten sposób na skórze zaskórniki, tj. drobne, niezapalne krosteczki, które mogą być białe (zamknięte) lub czarne (otwarte). Potocznie nazywa się je też wągrami. Obie postaci cerze uroku nie dodają. Te otwarte łatwo ulegają zakażeniom bakteryjnym (Propionibacterium acnes), może dojść do wytworzenia ropnych torbieli, które nawet po zagojeniu szpecą twarz.

Z pomocą idą zabiegi medycyny estetycznej

Zaskórniki przestaną być problemem po zastosowaniu peelingów wykorzystujących różne kwasy. Peeling z użyciem  kwasu mlekowego działającego antybakteryjnie  „załatwi”  bakterie  i zlikwiduje w ten sposób   stan zapalny. Głęboko nawilży skórę, oczyści ją z nadmiaru sebum, znormalizuje również jego wydzielanie , usunie zanieczyszczenia i martwy naskórek. Regularnie stosowany jest dobrym remedium na zaskórniki. Bardzo dobre efekty w walce z wągrami da także peeling z użyciem działającego sebostatycznie (hamuje wydzielanie sebum) kwasu salicylowego. Reguluje on także prace gruczołów łojowych, skóra  nieco matowieje, ale nie staje się wysuszona. Równie skuteczny będzie ten z udziałem kwasu migdałowego, który jest delikatniejszy dla skóry niż kwas salicylowy, delikatnie ją rozjaśni i wygładzi. Dobrym rozwiązaniem będzie też peeling kawitacyjny wykorzystujący ultradźwięki i wodę pod zmieniającym się ciśnieniem do oczyszczenia skóry z martwych komórek. Radykalnym zabiegiem jest tu mikrodermabrazja diamentowa polegająca na starciu obumarłych komórek nabłonka  i oczyszczeniu porów.  Można polecić tu też zabieg  mezoterapii igłowej na ogół stosowanej do usuwania zmarszczek, ale poprzez to, że pobudza złuszczanie naskórka, pomocna jest też jw walce z zaskórnikami.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz