ksiegowosc
Biznes i finanse

Praca w księgowości – jakie trzeba mieć kompetencje?

Na dzisiejszym rynku pracy brakuje księgowych. Jest to zawód, którego poszukują pracodawcy. Jednak czy każdy z nas może zostać księgowym? Jakie cechy charakteru ma dobry pracownik działu księgowego?

Dobry księgowy – bezpieczna firma

Dobry księgowy powinien być osobą terminową. Wiele dokumentów musi być skrupulatnie wypełnione i wysłane do odpowiednich organów nie później niż do podanego dnia. Przegapienie terminu składania papierów może skutkować karami nałożonymi na przedsiębiorstwo. Dlatego tak ważne jest dotrzymywanie terminów w tym zawodzie.

Jeżeli zastanawiamy się, czy nadajemy się na księgowego, musimy zastanowić się, czy jesteśmy dokładni. Skrupulatność i dokładne wypełnianie dokumentów to codzienność księgowych. Jeżeli przekładanie papierków nas szybko nuży, może powinniśmy poważnie rozważyć inne ścieżki rozwoju? Rzetelność w czasie codziennych obowiązków to podstawa. Dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim zaczniemy aplikować na stanowisko do działu księgowego.

Księgowy ma dostęp do poufnych danych firmy. Dlatego księgowy musi dane poufne zatrzymać dla siebie. Informacje o zarobkach współpracowników, o stanie konta firmowego i inne dane związane z finansami są znane księgowym. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy dzielić się nimi z wszystkimi. Dyskrecja przede wszystkim!

Praca szuka księgowego

Jak czytamy na jednym z wielkopolskich portali: https://epoznan.pl/news-news-120638-jak_znalezc_nowa_prace_w_poznaniu_kogo_szukaja_pracodawcy, w Wielkopolsce brakuje pracowników z wyższym wykształceniem. W tym księgowych. Wiele firm z Poznania i okolic szuka rąk do pracy na stanowisku księgowego. Czy tylko tam? Nie tylko w stolicy wielkopolski są to pracownicy poszukiwani przez zakłady pracy. Kadra do działu księgowego poszukiwana jest w całym kraju. Codziennie w Internecie pojawiają się nowe ogłoszenia dotyczące pracy dla księgowych.

Nie można powiedzieć, że jest to praca spokojna. Ciągłe zmiany w prawie i goniące terminy mogą tworzyć na nas jako pracowniku presję. Stanowisko to pozwala trenować analityczne myślenie i pracę w ciągłym stresie. Jest to praca dla nas, jeżeli jesteśmy osobami ambitnymi. Wykwalifikowani księgowi znajdą pracę zawsze. Pamiętać jednak musimy o ciągłym doszkalaniu się i rozwijaniu. Szukaniu informacji o aktualnym stanie prawa i odpowiedzialności za swoje czyny.

Księgowy na medal

Najlepsi księgowi to osoby, które nie tylko potrafią poruszać się wśród liczb i dokumentów. Jeżeli nie pracujemy w korporacji, a prowadzimy własną działalność, to pracujemy przede wszystkim dla klienta. Dlatego tak ważne w tej pracy są umiejętności miękkie. Zwłaszcza umiejętność przekazania nawet najtrudniejszej wiedzy klientom w łatwy sposób lub doradzenia mu w sprawach prowadzenia firmy.

Bycie księgowym to nie najłatwiejszy kawałek chleba. Kandydat na to stanowisko musi być bardzo elastyczny. Zdolność szybkiego uczenia się i dobra organizacja pracy to dwa podstawowe elementy, które świadczą o dobrym księgowym.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz