Na jakim etapie budowy montuje się okna aluminiowe?
Okna to jeden z najistotniejszych elementów każdego domu i mieszkania. Zabezpieczają mieszkańców przed chłodem, wiatrem i niepowołanymi gośćmi, a także rozświetlają wnętrze i ozdabiają elewację. Dobór odpowiednich okien ma kluczowe znaczenie. Kiedy najlepiej zamawiać okna?
Kiedy najlepiej montować okna?
Wybierając projekt domu, dobrze jest mniej więcej orientować się w rodzajach okien i ich cenach, a także w czasie oczekiwania na nie. To ważne, gdyż często okna w Wałczu są zamawiane u producenta i czas oczekiwania na nie, może skutecznie popsuć plany realizacji budowy. Docelowo okna należy zamawiać dopiero, gdy gotowe są otwory. Kupowanie okien na zapas nie jest polecanym rozwiązaniem, gdyż może się to skończyć przeróbkami.
Okna najlepiej montować na etapie stanu surowego otwartego, czyli po wzniesieniu ścian i ułożeniu dachu. Okna powinny być zamontowane zanim tynki wewnętrzne i zewnętrzne zostaną zamontowane. Pomieszczenia na budowie, po zamontowaniu okien wymagają wietrzenia.
Okna aluminiowe – kiedy montować?
Moment montażu okien może być uzależniony od ich rodzaju. Przyjęło się, że najlepszym momentem na montaż okien jest zakończenie prac mokrych, ale przed wykończeniem elewacji.
Okna z PCV i kompozytu są najbardziej trwałe, więc warunki panujące w niewykończonym domu nie mają znaczenia. Można zaplanować ich montaż na dowolnym etapie prac, ale oczywiście po przykryciu budynku dachem. Po zamontowaniu tych okien, należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń i dobre ogrzewanie. Podobnie okna aluminiowe w Czaplinku. Ich montaż nie jest uzależniony od prowadzonych prac mokrych. Najlepiej zamontować je, kiedy mury są wysuszone, by zamknięcie domu nie wywołało skraplania się wilgoci wewnątrz budynku.
W przypadku nowoczesnych okien drewnianych, sprawa wygląda trochę inaczej. Na moment montażu ma wpływ wybór technologii budowy. Zaleca się, by montować je po zakończeniu prac mokrych na budowie.
Niezależnie jaki rodzaj okien wybierzemy, należy pamiętać, by po ich zamontowaniu zadbać o wnętrze. Regularne wietrzenie i w razie konieczności ogrzewanie, sprawi, że w mury nie wejdzie wilgoć.