przeglad auta
Motoryzacja

Sezonowy przegląd samochodu

O tym, jak ważny jest przegląd naszego samochodu wie chyba każdy. Niektóre elementy wymienia się ze względu na nadchodzącą zimę lub lato. Pierwsze co przychodzi nam na myśl, to płyn do spryskiwaczy oraz opony. O tym, jak i kiedy należy je wymieniać przeczytasz poniżej.

O czym należy pamiętać wraz ze zmieniającymi się porami roku, gdy jesteśmy posiadaczami samochodu osobowego?

Tak samo jak wraz ze zbliżającą się zimą, czy jesienią robimy porządki w naszych szafach i mieszkaniach, nie należy również zapominać o tym, że nasz samochód wymaga przygotowania do zmieniających się warunków atmosferycznych. Gdy mówimy o warunkach atmosferycznych, od razu do głowy przychodzą nam sezonowe opony. Nie bez przyczyny zimą i latem używamy tych dostosowanych do tego, co dzieje się na drodze oraz jak wygląda nawierzchnia. Jednak zawsze należy pamiętać też o odpowiednim płynie do spryskiwaczy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że inny sprawdzi się latem i zimą.

Wszystko o oponach na słońce i mróz

Bieżnik opon zimowych jest dostosowany do jazdy po śniegu i lodzie. To niezbędny element wyposażenia auta, który zapewnia bezpieczeństwo oraz możliwość poruszania się naszym pojazdem bez względu na to, jak wygląda droga, którą musimy pokonać. Natomiast latem warunki są zupełnie inne, a co za tym idzie potrzebne są inne opony. Zimowe zazwyczaj są droższe, dlatego też aby ich nie eksploatować, latem zmieniamy na te z letnim bieżnikiem. W sezonie letnim nie potrzebujemy tak dobrej przyczepności do nawierzchni, jaką powinny oferować opony na zimę. Warto oczywiście pamiętać, aby wymiany opon na sezonowe nie pozostawiać na ostatnią chwilę. Zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy spadnie pierwszy śnieg, serwisy są przepełnione. Jeśli więc nie chcesz stać w kolejce, zadbaj o wymianę odpowiednio wcześniej.

Czym się różni zimowy płyn do spryskiwaczy od letniego?

Ze względu na to, że zimą panują zdecydowanie niższe temperatury niż latem, często spadają one poniżej zera, potrzebujemy zimowego płynu do spryskiwaczy. Dlaczego nie ma jednego uniwersalnego na cały rok? Letni płyn dostosowany jest do wyższych temperatur, w momencie gdy chcemy używać go zimą, musimy liczyć się z tym, że zamarznie i nie będziemy mogli z niego skorzystać. Dlatego bezpieczną opcją jest korzystanie z zimowego. W momencie, gdy zbliża się zima, a płyn do spryskiwaczy w naszym samochodzie zaczyna się kończyć, nie dolewajmy letniego, uzupełnijmy zbiornik zimowym. To najlepsza opcja, aby nie dać się zaskoczyć niskiej temperaturze i pozostać bez płynu.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz