zawor plywakowy
Technologia

Zawór pływakowy – jak działa?

Zawór pływakowy jest urządzeniem szeroko wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Jego działanie mocno usprawnia proces pracy. Czym właściwie są zawory pływakowe i gdzie znajdują swoje zastosowanie? Jak działają? Odpowiedzi znaleźć można poniżej.

Czym jest zawór pływakowy?

Zawór pływakowy jest to urządzenie, które odpowiada za automatyczną regulację poziomu wody lub innej substancji płynnej, która znajduje się w zbiorniku. Gdy jej poziom okazuje się zbyt niski pływak automatycznie uzupełnia go do założonego wcześniej poziomu. Wyróżnić możemy kilka rodzajów zaworów pływakowych. Najpopularniejsze z nich są: zawory pływakowe proste, zawory pływakowe kątowe oraz zawory pływakowe gwintowane.

Tego rodzaju urządzenia chętnie wykorzystywane są w bardzo wielu branżach. Sprawdzą się one doskonale w instalacjach przemysłowych i pożarniczych, jednak wykorzystać je można również w przemyśle spożywczym i chemicznym. Swoje zastosowanie znajdują również w automatycznych nawadniaczach dla zwierząt lub w zbiornikach do systemów nawadniania roślin. Zakupując pływak warto rozważyć również inne urządzenia hydrauliczne jak np. zawór bezpieczeństwa Armak.

Jak działa zawór pływakowy?

Działanie zaworów pływakowych jest niezwykle proste. W sytuacji kiedy poziom substancji w zbiorniku jest zbyt niski, zawór pływakowy otwiera się i pozwala na uzupełnienie braków. W przypadku, gdy poziom cieczy wzrasta to rolą zaworu jest zamknięcie się do czasu aż się on ustabilizuje na określonym poziomie. Zawory można dowolnie regulować.

Decydując się na zakup zaworu pływakowego należy dostosować go do rodzaju posiadanej instalacji. Wybór warto skonsultować z ekspertem, który doradzi nam konkretne modele. Przed rozpoczęciem montażu należy sprawdzić, czy zawór nie jest uszkodzony oraz, czy wewnątrz nie znajdują się ciała obce. Przy montażu trzeba pamiętać o zdjęciu z zaworu zaślepki, jeżeli takową posiada. Instalacją urządzenia powinien zajmować się wykwalifikowany człowiek. Dzięki temu będziemy mieli pewność co do jakości.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz