Biznes i finanse

Alimenty – jak się o nie ubiegać?

Alimenty to najczęściej określone środki pieniężne, które pozwalają pokryć wszelkie niezbędne potrzeby osoby uprawnionej do otrzymywania takiego świadczenia. Obowiązek ten nakładany jest przez sąd na członków rodziny, którzy nie sprawują stałej opieki nad własnym potomstwem. W jaki sposób ubiegać się o ich wypłatę? Podpowiadamy.

W jaki sposób otrzymać alimenty?

Jeśli chodzi o sprawy rodzinne w Częstochowie to najlepiej zlecić przygotowanie i sformułowanie wniosku doświadczonej kancelarii adwokackiej, która złoży odpowiednie dokumenty do sądu. Musi w nich znaleźć się między innymi skrócony akt urodzenia dziecka, wyrok rozwodowy, a także zaświadczenie o zarobkach. Potrzebne jest także wyliczenie kosztów związanych bezpośrednio z utrzymaniem dziecka.

Warto także pomyśleć o tym, aby przygotować odpowiednią umowę z rodzicem zobowiązanym do płacenia alimentów. Musi być ona sporządzona na piśmie, najlepiej w formie aktu notarialnego. Tylko w ten sposób można bardzo precyzyjnie i prawnie określić zobowiązania drugiej strony. Dzięki temu w przyszłości łatwiej jest prawnie egzekwować ten obowiązek i dochodzić o pieniądze.

Jak wyegzekwować niepłacone alimenty?

Jeśli pieniądze nie wpływają na wyznaczone w umowie konto, a kontakt z rodzicem jest z pewnego powodu utrudniony, to pozostaje wystąpić na drogę komorniczą. W takim przypadku potrzebna jest kopia wyroku sądu, który przyznał nam alimenty. Na dokumentach musi znajdować się ważna klauzula natychmiastowej wykonalności.

U konkretnego komornika pozostaje jeszcze wypełnienie specjalnego wniosku w którym należy podać jak najbardziej szczegółowe informacje na temat rodzica zobowiązanego do płatności alimentów. Nie ma w takim przypadku znaczenia to czy przebywa za granicą lub zmienił na stałe miejsce zamieszkania. To w gestii komornika jest ustalenie realnych namiarów na dłużnika.

Rodzic, który posiada uzasadnione przyczyny ku temu, aby nie płacić zobowiązań w postaci alimentów musi złożyć w sądzie odpowiedni wniosek. Jeśli sąd przychyli się do takiej prośby to może nastąpić uchylenie obowiązku płacenia.

 

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz