Wiadomości

Notariusz – jak wybrać najlepszego?

Zapotrzebowanie na usługi notariuszy jest ogromne. Generują je nie tylko osoby nabywające nieruchomości, ale również wszyscy Ci, którzy potrzebują notarialnego poświadczenia przygotowanych dokumentów. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii notarialnej? 

Miejsce zamieszkania a notariusz

Lokalizacja jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze notariusza. Najlepiej jeśli jego kancelaria znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania. Przykładowo, jeśli potrzebujesz poświadczenia notarialne w Rzeszowie, to najlepiej zdecydować się na notariusza właśnie z tego miasta – a nie np. z Krakowa.

Znacznie skraca to czas dojazdu do kancelarii, a należy liczyć się z tym, że potrzebnych może być kilka wizyt – na przykład przy podpisywaniu aktu notarialnego na zakup mieszkania.

Specjalizacja kancelarii notarialnej

Przed zawarciem współpracy, sprawdź kwalifikacje posiadane przez danego notariusza. Z ich znalezieniem nie powinno być problemu, ponieważ większość kancelarii oraz biur notarialnych umieszcza informacje o posiadanych specjalizacjach na stronie internetowej. Jeśli ich tam nie będzie, warto zapytać o kwalifikacje w rozmowie w cztery oczy.

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ notariusz specjalizujących się w sprawach związanych z rynkiem nieruchomości, znacznie szybciej pomoże ocenić stan prawny mieszkania lub działki niż inny notariusz. Zrobi to nie tylko szybciej, ale również lepiej.

Cennik notariuszy

Nie bez znaczenia są również koszty wynikające z wynagrodzenia notariusza. Tutaj rozpiętość cenowa jest bardzo duża – nawet w obrębie danej miejscowości. Warto więc dokładnie zapoznać się z zakładką cennik na stronie internetowej lub osobiście zapytać o wycenę danej usługi.

W przypadku wielu standardowych spraw, wybór najdroższej oferty nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Jeśli jednak potrzebne jest wsparcie przy rozwiązywaniu poważniejszego problemu, aspekt ceny może zejść na dalszy plan.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz