Dom i Ogród

Pasek napędowy – jaką funkcję pełni w kosiarce?

Pasek napędowy jest częścią kosiarki i służy do przenoszenia mocy z silnika na zespół tnący. Innymi słowy, zapewnia on możliwość koszenia trawy. Pasek napędowy w kosiarce do trawy to nie tylko akcesorium, ale także bardzo ważna część urządzenia. Bez tego elementu nie można w ogóle korzystać z kosiarki! Dowiedz się kiedy warto wymienić pasek klinowy w kosiarce.

Kiedy wymienić pasek napędowy w kosiarce?

Niektóre objawy, które mogą wskazywać na konieczność wymiany paska napędowego, to:

  • Zużycie paska – jeśli pasek jest zbyt cienki lub posiada widoczne ząbki, może to oznaczać, że jest zużyty i należy go wymienić.

  • Brak elastyczności – pasek klinowy powinien być elastyczny i łatwo ugięty. Jeśli staje się twardy i sztywny, może to być oznaką jego zużycia.

  • Brak mocy silnika – jeśli silnik kosiarce traci moc lub nie jest w stanie prawidłowo przenosić napędu, może to być spowodowane uszkodzeniem lub zerwaniem paska klinowego.

Wymiana części? Owszem, ale tylko w dobrym sklepie

Okazuje się, że nawet jeśli chcemy dobrze i przed sezonem wymienimy uszkodzone części w kosiarce, nie zawsze uzyskamy pożądany efekt. Warto dokonywać wymiany w sposób przemyślany, a nie tylko dla spokoju sumienia. Jakie paski napędowe są na rynku dostępne? Główny podział istnieje na paski klasyczne i zębate, które są podobno dużo bardziej wytrzymałe. Nezo Maciej Rutecki ma w swojej ofercie mnóstwo produktów do kosiarek Husqvarna. Warto sprawdzić. Rzetelni doradcy podpowiedzą, czym kierować się przy wyborze paska.

Do czego właściwie służy ten pasek?

Pasek klinowy, zwany napędowym wykorzystuje się w wielu sprzętach, m.in.oczywiście w samochodach. Te, które stosuje się w kosiarkach wyróżniają się większą elastycznością i przyczepnością. Razem z kołem pasowym tworzą przekładnię. To głównie ona odpowiada za ruch kosiarki. Dobrze dopasowany i nieuszkodzony pasek napędowy gwarantuje płynne działanie urządzenia.

Jak zbudowany jest pasek klinowy do kosiarki?

Wyobraź sobie, że taki niepozorny pasek składa się z trzech warstw. Najpierw to materiały takie jak poliester, aramid i stal. Kolejna warstwa, odpowiedzialna za elastyczność to najczęściej zbudowana jest z mieszanek gumy i kauczuku. Ostatnia warstwa paska ma za zadanie zabezpieczyć działanie urządzenia przed warunkami atmosferycznymi i czynnikami zewnętrznymi. Jak widzisz, każda składowa ma swoje zadanie, za które jest odpowiedzialna.  Niezależnie od tego, czy Twoja kosiarka wyposażona jest w pasek napędowy Husqvarna czy inny, nie da się zbyt łatwo zweryfikować jego zużycia. Dość istotnym sygnałem jest hałas (pisk) dochodzący z pracującego urządzenia. Zalecane jest również regularne sprawdzanie, czy nie ma pęknięć na pasku.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz