marka
Wiadomości

Projektowanie ubrań – jakie trzeba mieć kompetencje?

Dzisiaj projektowanie ubrań jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zajmuje się tym już nie tylko wąskie grono specjalistów, ale również blogerzy, influencerki oraz pasjonaci mody. Nie oznacza to jednak, że może zajmować się tym każdy. Sprawdź, jakie trzeba mieć kompetencje, aby zawojować świat mody.

Zdolności artystyczne i kreatywność

Najważniejszą kompetencją uprawniającą do realizowania się w zawodzie projektanta mody jest naturalny talent. Najczęściej stanowi on posiadanie określonych cech charakteru i pewnej wrażliwości artystycznej. Nieprzypadkowo wielu projektantów mody przed wejściem do tego świata robiło karierę jako architekci, graficy lub w innych powiązanych dziedzinach.

Niestety część umiejętności artystycznych jest wrodzonych i nie można się ich nauczyć. Dobra wiadomość jest taka, że można je rozwijać. Bez trudu znajdziesz szkolenia oraz kursy, które pomogą podnieść umiejętności kreatywnego myślenia lub pojmowania estetyki.

Nowe oferty pracy w Łodzi!

Umiejętności komunikacyjne

Każdy projektant mody potrzebuje dobrych umiejętności komunikacyjnych, aby rozwijać swoją markę. Bez tego trudno będzie się przebić w mediach społecznościowych, które stanowią podstawowy kanał dotarcia do odbiorców – potencjalnych klientów.

Umiejętności komunikacyjne nie odnoszą się jedynie do swobodnego poruszania się w mediach społecznościowych. W trakcie swojej kariery możesz mieć możliwość bycia częścią zespołu projektowego lub kierowania własnym teamem. Pracując z ludźmi musisz wykazać się dużą empatią, umiejętnością słuchania oraz zdolnością przedstawiania swoich pomysłów.

Umiejętności szycia

Szycie to podstawowa umiejętność każdego projektanta mody. Całkowite opanowanie podstawowych umiejętności łączenia tkanin stanowi fundament pod tworzenie bardziej skomplikowanych kreacji. Jeśli więc planujesz wyróżnić się w roli projektanta mody, musisz najpierw doskonale opanować poruszanie się po maszynie do szycia.

Każdy początkujący projektant powinien rozwinąć dogłębną wiedzę na temat rzemiosła związanego z tworzeniem projektów modowych. Znajomość różnych tkanin, ich właściwości oraz możliwych połączeń sprawiają, że łatwiej będzie tworzyć kreatywne projekty w przyszłości.

Znajomość tkanin i materiałów

Moda to jeden wielki eksperyment. Możesz realizować na wiele sposobów – łącząc tkaniny, zmieniając naprężenie różnych ściegów i bawiąc się haftem. Żeby móc to wszystko robić potrzebujesz odpowiedniej wiedzy na temat dostępnych na rynku tkanin oraz materiałów. Tutaj nic nie zastąpi praktyki i doświadczenia. Dotknij i poczuj tkaniny, z którymi zamierzasz pracować. Rozmawiaj z ich producentami. Sprawdzaj, jak zachowują się w czasie szycia.

Zobacz ogłoszenia praca.

Biznesowe zacięcie

Moda to świetny sposób na własny biznes, jeśli wiesz, jak go prowadzisz. Osoby planujące założenie własnej marki modowej potrzebują specjalistycznych kompetencji biznesowych, dzięki którym ich projekt będzie rentowny. Przyda się więc wiedza z zakresu marketingu, zarządzania oraz ekonomii.

Author Image
redakcja serwisu

Dodaj komentarz